Środowisko IBM zwiększa wydajność

Infrastruktura IBM ułatwiła zarządzanie środowiskiem IT i przyspieszyła działanie głównych aplikacji w spółce o 70 proc.

Problem biznesowy

Regionalne Wodociągi i Kanalizacja w Białogardzie jest spółką prowadzącą działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie kilku miast i gmin w województwie zachodniopomorskim. Spółka jest jednym z podmiotów biorących udział projekcie realizowanym w ramach Funduszu Spójności „Zintegrowana gospodarka wodno – ściekowa w dorzeczu Parsęty”. Realizacja przedsięwzięcia, oprócz efektów czysto ekologicznych jest wielką szansą na rozwój społeczności zamieszkujących te tereny. Przede wszystkim stworzy ono podstawę do zrównoważonego rozwoju przestrzennego i społeczno – gospodarczego.

Dzięki projektowi, system wodno – kanalizacyjny będzie spełniał wszelkie unijne wymogi jakościowe, przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego oraz wpłynie na poprawę warunków życia, zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców, jak i do zrównoważonego rozwoju przestrzennego i socjo – ekonomicznego terenów. Jest to trzeci co do wielkości projekt, realizowany na terenie Polski i drugi realizowany na terenie województwa zachodniopomorskiego. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 179 mln euro – mówi Waldemar Godzieba, wiceprezes spółki Regionalne Wodociągi i Kanalizacja w Białogardzie.

Spółka Regionalne Wodociągi i Kanalizacja w Białogardzie powstała w wyniku połączenia jednoosobowej spółki gminy miejskiej Białogard „Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Białogardzie” ze spółkami „Karlińskie Wodociągi i Kanalizacja w Karlinie” i „Wodociągi i Kanalizacja w Połczynie Zdroju” oraz gminnych zakładów wodociągowych, Biesiekierza, Bobolic, Rąbina i Tychowa. Kapitał zakładowy spółki wynosi ponad 118 mln zł i dzieli się na 237 tys. udziałów. Firma zatrudnia obecnie ponad 170 pracowników.

Niestety, szybkie tempo wzrostu spółki poważnie osłabiło infrastrukturę IT. Z czasem zaczęły pojawiać się problemy z wydajnością pracy co powodowało niezadowolenie klientów. Spółka posiadała tylko kilka serwerów, bazę danych MySQL i niewielką ilość wolnej pamięci.

Wydajność serwerów w połączeniu z bazą SQL oraz 30-40 użytkownikami była zdecydowanie niewystarczająca. Z tego powodu wiele prac takich, jak fakturowanie czy generowanie wezwań do zapłaty musiało odbywać się często po godzinach pracy. Gdy pracownik próbował generować taki raport w ciągu dnia, serwer dosłownie się zatrzymywał i cała praca w firmie stawała. W biurze obsługi klienta w naszej firmie, gdzie dostęp do informacji powinien być praktycznie natychmiastowy, często uzyskanie podstawowych informacji trwało czasem nawet i kilka minut. – tłumaczy Maciej Podmokły, Kierownik Działu IT w spółce Regionalne Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o.

Z tego powodu firma postanowiła wprowadzić nowe rozwiązanie, które pozwoliłoby na dalszy rozwój i ułatwiłoby zarządzanie środowiskiem IT.

Rozwiązanie

Spółka postanowiła wdrożyć infrastrukturę IBM składającą się z 4 serwerów typu Blade z zespołem zasilania redundantnego, macierzą dyskową w liczbie 10 dysków SAS (15000rpm) i dodatkowo z zespołem switchy 1gbit połączonych światłowodem z serwerami. Dostawa i usługi wdrożeniowe zostały wykonane przez partnera handlowego IBM – Infonet Projekt. Cały proces instalacji trwał niecały tydzień, a większość prac odbywała się po godzinach.

Samo wdrożenie odbyło się bez problemu. Struktura sieciowa została wymieniona w miejscach, gdzie tego wymagała. Dodatkowym atutem było stworzenie struktury domenowej w firmie, co dało lepszą możliwość zarządzania stacjami i podniosło bezpieczeństwo. Wdrożona infrastruktura IBM zapewniła również gigantyczny wzrost wydajności – mówi Waldemar Godzieba.

Serwery typu Blade zostały wyposażone w kanał infrastruktury światłowodowej, pamięć dyskową o pojemności 2.4 TB i interfejsy Fibre Channel. System Storage DS3400 używany do bazy danych MySQL posiada podwójny kontroler 300 GB, 3,5 w 15 K. Dodatkowo, rok po wdrożeniu całej struktury, spółka zakupiła system backupu i kopii zapasowych oparty na bibliotece taśmowej TS3100 zarządzanej przez oprogramowanie IBM Tivoli Storage Manager w wersji 6.2, używane do tworzenia kopii zapasowych systemu. Dane w pierwszej kolejności składowane są na wydzielonej przestrzeni dyskowej, która umiejscowiona jest na macierzy IBM DS3400. Dodatkowo dane są każdorazowo po procesie backupu kopiowane do puli taśmowej podłączonego serwera backupu autoloadera IBM TS3100. Nowe rozwiązanie pozwoliło dodatkowo zabezpieczać najważniejsze dane na taśmach i tworzyć dzienne kopie systemów.

W razie awarii, Tivoli Storage Manager daje nam możliwość przywrócenia do 3 kopii wstecz. Poza tym dzięki wdrożeniu nowej technologii wszelkie działania mogą odbywać się teraz w godzinach pracy. Po przejściu na strukturę IBM czas generowania przykładowego raportu, skrócił się z 2 godzin do 10 minut. – podkreśla Maciej Podmokły.

Korzyści

Wdrożone rozwiązanie pozwoliło spółce na dalszy rozwój i zapewniło wzrost wydajności struktury informatycznej. Serwery typu Blade zapewniły wyjątkową elastyczność, a IBM Tivoli Storage Manager pomógł w bezpiecznym tworzeniu kopii zapasowych ważnych danych. Macierz dyskowa IBM System Storage DS3400 podniosła wydajność poprzez konsolidację danych, dostępność i skalowalność. Przed wdrożeniem rozwiązania, spółka posiadała 3 serwery stacjonarne w modelu Xeon z pamięcią DDR i dyskami ATA połączonymi w raid0. Cała struktura sieciowa była oparta o switche 100mbit.

Zastosowanie serwerów typu Blade w szafie rack 42U pozwoliło zaoszczędzić miejsce w serwerowni. Poza tym, takie rozwiązanie umożliwi nam w przyszłości zakup kolejnych serwerów bez konieczności dokładanie kolejnych zasilaczy i dysków – dodaje Maciej Podmokły.

Infrastruktura IBM umożliwiła zlikwidowanie licznych przestojów w pracy i przyspieszenie działania głównych aplikacji w spółce o 70 proc. Dodatkową korzyścią było stworzenie domeny mającej na celu udostępnianie folderów, tworzenie grup użytkowników z określonymi uprawnieniami i zapewnienie bezpieczeństwa danych.

Skuteczne zarządzanie środowiskiem IT umożliwiło efektywniej realizować nasze podstawowe zadania. Regionalne Wodociągi i Kanalizacja w Białogardzie podniosły bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę oraz sprawność funkcjonowania systemu wodociągowego. Każdego dnia zapewniamy dostawę wody dla ponad 85 tys. mieszkańców w 8 gminach województwa zachodniopomorskiego – dodaje Waldemar Godzieba.

Pobierz też .pdf z rekomendacją: tutaj

Komentarze

Brak komentarzy

The comments are closed.

Follow

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

Subskrybuj RSS