Rozpocznij przygodę z Javą na z/OS

Wszyscy mówili, że „dinozaury” wyginęły. Proza życia jak zwykle pokazała, że nie jest to do końca prawdą. Mówiąc o „dinozaurach”, mam na myśli serwery mainframe, które większości czytelnikom mogą kojarzyć się z czasami przed nastaniem ery Internetu (i nie jest to błędem). Jednak mainframe radzi sobie równie dobrze dzisiaj. Poza takimi językami jak COBOL, PL/I z powodzeniem możemy wykorzystać Javę przy przetwarzaniu wsadowym i nie tylko.

Wprowadzenie
Mainframe jest specyficzną klasą serwerów używaną przez korporacje takie jak banki czy przedsiębiorstwa telekomunikacyjne dla tzw. aplikacji krytycznych. Serwery te są systemami o niezwykle wysokiej wydajności operacji wejścia/wyjścia przy masowym przetwarzaniu danych z jednoczesną obsługą dużej ilości użytkowników. Wszystkie systemy mainfame firmy IBM są kompatybilne wstecz do systemu S/360. Oznacza to, że oprogramowanie napisane dla wcześniejszych wersji można bez przeszkód eksploatować obecnie, przez co w wielu przypadkach efekt działania programu zapisany na dysku wygląda
jak ten przedstawiony na Rysunku 1 (pobierz .pdf z artykułem).

Przegląd zagadnienia
W naszym przykładowym systemie, na prośbę klienta, tworzone jest zestawienie, za utworzenie którego odpowiedzialny jest program napisany w języku COBOL. Po utworzeniu takiego zestawienia drukowane jest ono na drukarce i wysyłane pocztą tradycyjną. Zmodernizujemy trochę to podejście, tworząc z tego wydruku zgrabnie wyglądający PDF, który będzie można wysłać do klienta e-mailem. Zagadnienie wydaje się być banalne, jednakże ma ono służyć jako przykład do konfiguracji środowiska oraz niezbędnych narzędzi. Głównym celem tej publikacji jest zachęcenie oraz ułatwienie osobom związanym z mainfreme rozpoczęcie przygody z Javą(…).

Dzięki uprzejmości magazynu „Programista” i z okazji 50-lecia powstania mainframe, które będziemy hucznie obchodzi w tym roku, publikujemy ten artykuł.

Cały artykuł znajduje się w pliku .pdf, który możesz pobrać klikając TUTAJ.

Komentarze

Brak komentarzy

The comments are closed.

Follow

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

Subskrybuj RSS