KURS języka REXX

Portal Serwerblog postanowił wyjść naprzeciw potrzebom administratorów aplikacji systemu z/OS i opublikować kurs języka REXX. Jak wiadomo, w przypadku administratorów mainframe, podstawą jest znajomość przede wszystkim JCL, a uzupełnienie tej wiedzy o skrypty REXX pozwoli uprościć i zautomatyzować większość zadań.

Następna część artykułu>>

Do kogo kierowany jest kurs?

Kurs kierowany jest przede wszystkim do administratorów aplikacji oraz innych osób związanych z mainframe, nie mających do tej pory okazji lub potrzeby uczenia się tego języka. Pierwsza część kursu może okazać się przydatna także użytkownikom innych platform (REXX może być używany również na platformach nie związanych z IBM), Ze względu na swoją prostotę oraz intuicyjność, REXX stanowi idealny wstęp do nauki podstawowych konstrukcji programistycznych.

Jakie tematy będą poruszone w ramach kursu?

1. Wstęp do REXX.
2. Podstawy języka i pierwszy program.
3. Elementy języka (zmienne, instrukcje sterujące, itd…).
4.Funkcje i procedury.
5. Debugowanie oraz przechwytywanie błędów.
6. Wykonywanie komend środowiska.
7. Dynamiczne tablice.
8. Stos.
9. Odczytywanie i zapisywanie danych.
10. Uruchamianie skryptów w batch-u.

Czego będziemy potrzebować?

W przypadku systemu z/OS – wszystko czego będziemy potrzebować do wykonania prezentowanych skryptów jest już dostępne w systemie. W przypadku systemu Windows musimy zainstalować interpreter REXXa. Pobieramy ze strony http://sourceforge.net/projects/regina-rexx/files/regina-rexx/3.7/ plik Regina37wXX.exe (XX oznacza wersję 32 lub 64 bity). Po zainstalowaniu Reginy tworzymy na dysku folder, w którym będziemy przechowywać nasze programy (np. C:\rexx_scripts). Programy można pisać w notatniku – osobiście pod Windows preferuję Notepad++ z zainstalowaną wtyczką http://notepad-plus.sourceforge.net/commun/userDefinedLang/Notp_rexx.zip, która podświetla składnię języka oraz automatycznie uzupełnia kod po naciśnięciu kombinacji klawiszy Ctrl+Spacja (jak w przypadku większości popularnych IDE). Po zapisaniu projektu z rozszerzeniem *.rexx, program jest gotowy do uruchmomienia.

Dlaczego akurat kurs o REXXie?

Ponieważ w języku polskim brakuje materiałów na ten temat. Poza tym dla administratora, który na co dzień nie programuje, a jedynie chce szybko rozwiązać dany problem, ten kurs, jak i prezentowane przykłady, mogą okazać się bardzo cenną pomocą.
REXX łączy prostotę użycia z ogromnymi możliwościami, a cechy takie jak:

 • prosta składnia zbliżona do języka angielskiego,
 • bogaty zestaw funkcji wbudowanych,
 • możliwość wykonywania komend środowiska (np. TSO, ISPF),
 • brak deklaracji zmiennych,
 • dynamiczne tablice zachęcają do szerszego zapoznania się z nim.
Gdzie wykorzystam REXXa?

REXX jest językiem niezwykle uniwersalnym. Został zaprojektowany by wyjść na przeciw różnorakim potrzebom, jego elastyczność daje możliwość rozwiązania niemal każdego problemu. Jako przykład niech posłuży system z/OS:

 • automatyzacja powtarzalnych zadań
 • przetwarzanie tekstu
 • wykonywanie komend systemowych
 • wykonywanie makr ISPF
 • przetwarzanie danych z SDSF
 • komunikacja TCP/IP
 • itd.
Co dalej?

REXX świetnie współpracuje z innymi językami programowania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z REXXa uruchomić program w Javie i na odwrót. Połączenie tych dwóch języków daje nieograniczone możliwości wykorzystania platformy mainframe.

Autor: Dawid Morawiec

Komentarze

Brak komentarzy

The comments are closed.

Follow

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

Subskrybuj RSS