50 lat mainframe za nami

Tak, to już przeszło pół wieku odkąd komputery klasy mainframe są z nami. Dla młodych pokoleń komputer to rzecz oczywista, wieczna i towarzysząca im od narodzin. Dla starszych pokoleń hardware to coś, co ma początek, rozwinięcie i świetlaną przyszłość.

 

Komputerom klasy mainframe od zawsze towarzyszą anegdoty o ich rozmiarach, sposobach wprowadzania i przechowywania danych oraz wiele innych ciekawostek i zabawnych historii. To, co jest jednak najbardziej znamienne dla tego typu klasy sprzętu, to jego niewidoczność – praca za kulisami zdarzeń wielkich (skomplikowane obliczenia) i małych (pojedyncze transakcje bezgotówkowe). Jest to także praca naukowa, służba ekonomii, obronności oraz kulisy rozrywki i social media.

Końcowym użytkownikom praca mainframe znana jest tylko z jej owoców, wyświetlaczy urządzeń przenośnych czy komputerów osobistych. Więc wcale nie bezpośrednio! Jest to dosyć znamienne, że to, co wpływa na naszą rzeczywistość, z reguły pozostaje w cieniu – w tym przypadku w specjalnie wentylowanych pomieszczeniach.

Idąc w sukurs tej różnorodność zastosowań, IBM przygotowało ciekawą prezentację wykorzystania mainframe we współczesnym świecie. Poszczególne historie będą publikowane na specjalnej stronie, którą znajdziecie pod tym adresem. Pomimo tego, że zastosowanie mainframe znajdziemy na całym globie w różnych biznesach jedno jest wspólne – wielkie liczby które dla mainframe sa jak przysłowiowa „bułka z masłem”.

Wybrane przez nas prezentacje ze strony Mainframe 50

1. Afryka to trudny teren dla technologii IT – jednak to one przecierają szlaki dla nowoczesnej bankowości [http://www.ibm.com/mainframe50/enginesofprogress/first-national-bank/] i łączą ze sobą interesy mimo infrastrukturalnych problemów [http://www.ibm.com/mainframe50/enginesofprogress/business-connexion/]

2. W zasięgu sieci Wallmart znajdują się setki milionów konsumentów z kilkudziesięciu krajów – aby zapewnić ciągłość funkcjonowania tego potężnego biznesowego ekosystemu, firma musi oprzeć swoje fundamenty na najnowszych technologiach informatycznych.
http://www.ibm.com/mainframe50/enginesofprogress/walmart/

3. Visa jest bez wątpienia jednym z największych operatorów płatności elektronicznych na świecie – dotychczasowa działalność przekłada się na astronomiczne liczby transakcji. Firma stoi obecnie przed nowym wyzwaniem – połączyć ludzi w bezpiecznej i mobilnej sieci swobodnego przepływu pieniądza.
http://www.ibm.com/mainframe50/enginesofprogress/visa/

4. „Pieniądze są ważne, ale informacje, które otaczają kapitał są cenniejsze”. Aby móc przetworzyć ogromne ilości danych – przeszło 150K transakcji na sekundę – centrum finansowe Citi opiera swoje działanie na sprzęcie klasy mainframe, jak to wygląda w praktyce…?”
http://www.ibm.com/mainframe50/enginesofprogress/citi/

5. Prognozy pogody to nie tylko kwestia dobrze spędzonego czasu, ale także kluczowa informacja w biznesowym procesie decyzyjnym. Dlatego brytyjski narodowy serwis meteorologiczny (Met Office), gromadzi dane z 10 mln pomiarów wykonywanych każdego dnia. Przetworzenie tak ogromnej ilości danych wymaga sprzętu klasy mainframe.
http://www.ibm.com/mainframe50/enginesofprogress/the-met-office/

Komentarze

Brak komentarzy

The comments are closed.

Follow

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

Subskrybuj RSS