#1 dla IBM FlashSystem

W czerwcu 2014 minął ponad rok od momentu całkowitego przejęcia firmy Texas Memory Systems przez IBM, pozwoliło to na bardzo ciekawe rozszerzenie portfolio o urządzenia wykorzystujące tylko i wyłącznie technologie CMOS a nie tylko SSD.

Dzięki temu w rodzinie pamięci masowych IBM pojawiły się urządzenia FlashSystem 710/810, które pozwalały na przyspieszenie pracy w środowiskach mirrorowanych oraz FlashSystem 720/820, które mogły działać jako samodzielne jednostki do przechowywania krytycznych danych. Więcej informacji można przeczytać w moich poprzednich wpisach opisujących dokładniej wydajność systemów flash oraz ich nową generację.

W 2013 roku rynek pamięci nazywanych potocznie „all flash” rozwijał się wyjątkowo dynamicznie, co zaowocowało pojawieniem się wielu nowych graczy. Klienci coraz wyraźniej zauważyli, iż istniejące rozwiązania oparte o klasyczne dyski nie są w stanie zaspokoić ich rosnących potrzeb.

Do walki przystąpili najwięksi gracze na rynku pamięci masowych oraz ci, którzy dotychczas nikomu nie kojarzyli się z systemami przechowywania danych – tym bardziej opartych o technologie CMOS. Nie należy zapominać o niesamowicie dynamicznych start-up’ach, które jak zawsze w takiej sytuacji, wykazały się niesamowitą wręcz determinacją i świeżością w podejściu do tematu.

Pierwsze analizy rynku flash Gartner’a, w 2012 roku pokazały, iż właśnie ci mali gracze zostali przez klientów obdarzeni zaufaniem. Firma IBM wybierając do współpracy TMS bardzo mocno zaryzykowała, gdyż nie podążyła za głównym nurtem skupiającym się na zapewnieniu minimalnego czasu opóźnień z podsystemu dyskowego przy jednoczesnym przyspieszaniu procesów biznesowych. Dodatkowo ciekawostką okazała się strategia określona jako „Software Defined Storage”, dzięki której połączenie ekstremalnie szybkich podsystemów dyskowych ze sprawdzoną technologia wirtualizacyjną pozwoliło na zaspokojenie najbardziej wymagających administratorów, hołdujących staremu paradygmatowi macierzowemu, a mianowicie: „mój podsystem dyskowy musi być najinteligentniejszy” :).

Niedawno ukazał się najnowszy raport Gartner’a za rok 2013, który można podsumować cytując klasyka: „odwróć tabele, IBM na czele” ;-). Okazało się bowiem, że przyjęta taktyka niebieskiej korporacji przyniosła oczekiwany skutek dając IBM pierwsze miejsce w zestawieniu, z 25% udziałem w rynku.

Osobiście, bardzo mnie to cieszy, gdyż w wielu wewnętrznych nawet dyskusjach pojawiało się delikatne powątpiewanie, czy na pewno dobrze odczytano trendy rynkowe.

Kolejnym ciekawym faktem w świecie pamięci flash jest wymiana niektórych patentów pomiędzy dwoma najpoważniejszymi graczami na rynku technologi CMOS. Pokazuje to, że IBM który od lat pozostaje liderem na rynku opatentowanych technologii, nie zamyka się na współprace z innymi firmami. Skutkiem takiego działania, jest oczywiście jeszcze szybsze i lepsze adoptowanie nowych rozwiązań, do istniejących na rynku urządzeń. Dzięki takiemu posunięciu możliwe było rozszerzenie oferty IBM o kolejne urządzenia takie jak karty wewnętrzne do serwerów Power – FlashAdapter 90 oraz dodatkowe półki rozszerzeń High Performance ALL-FLASH dla macierzy DS8870.

Hitem jednak okazało się urządzenie o nazwie kodowej IBM FlashSystem V840, które korzystając z technologii wirtualizacyjnej posiada charakter konwencjonalnej macierzy nic nie tracąc na szybkości i wydajności. Specyfikacja techniczna, którą można sprawdzić na stronach producenta pokazuje wyraźnie możliwości tego sprzętu.

Jak Państwo widzicie, ten rok okazał się przełomowy jeśli chodzi o technologie CMOS. Ceny są coraz bardziej przystępne dla klientów, a oferta zmienia się bardzo dynamicznie – aż sam jestem ciekaw, co przyniosą kolejne miesiące tego wyścigu!

Autor: Piotr Biskupski


Komentarze

  1. IBM to jedna z lepszych firm zaś jeśli chodzi o technologie CMOS to nie tylko to ale wsztstko rozwija się w błyskawicznym tempie

    Komentarz napisał Monitoring gps dnia 26 września 2014 o godzinie 10:02

The comments are closed.

Follow

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

Subskrybuj RSS